2/22/2013 - Abilene Speedway Results...                                                                                                             

IMCA Hobby Stocks

A-Main 01 --  1. Shannon Anderson, Des Moines, Iowa; 2. Cory Adams, Des Moines, Iowa; 3. David Bissonnette,

Stephenville; 4. Brian Stich, Topeka, Kan.; 5. Jeremy Oliver;; 6. GW Egbert IV, Belton; 7. Kenny Ware, Belton; 8. Ronnie

Gregory, Cross Plains; 9. Jennifer Brewer, Hewitt; 10. Rodney Born, San Angelo; 11. Kendall Rea, Sweetwater; 12. Brandon

 Gaddis, Hermleigh; 13. Truman Davis, Sweetwater; 14. Daniel Brewer, Hawley; 15. Marc Kimball, Lamesa; 16. April Phillips,

Abilene; 17. Tylan Davis, Sweetwater; 18. Bud Ohliger, Abilene; 19. Gerald Spalding Jr, Abilene; 20. Andrew Burg;; 21. Chris

Mims, Dublin; 22. Dillon Jones, Abilene; 23. Michael Scott, Merkel.

 

Heat 01 --  1. Chris Mims, Dublin; 2. Gerald Spalding Jr, Abilene; 3. Truman Davis, Sweetwater; 4. Dillon Jones, Abilene; 5.

Marc Kimball, Lamesa; 6. Daniel Brewer, Hawley; 7. Tylan Davis, Sweetwater; 8. Michael Scott, Merkel.

Heat 02 --  1. Andrew Burg;; 2. Shannon Anderson, Des Moines, Iowa; 3. Bud Ohliger, Abilene; 4. Kenny Ware, Belton; 5.

GW Egbert IV, Belton; 6. Jeremy Oliver;; 7. Jennifer Brewer, Hewitt; 8. April Phillips, Abilene.

Heat 03 --  1. David Bissonnette, Stephenville; 2. Cory Adams, Des Moines, Iowa; 3. Brian Stich, Topeka, Kan.; 4. Rodney

Born, San Angelo; 5. Kendall Rea, Sweetwater; 6. Brandon Gaddis, Hermleigh; 7. Ronnie Gregory, Cross Plains.

Junior Mini-Stocks

A-Main 01 --  1. Tyler Smith, Richardson; 2. Kody Priddy, Abilene; 3. Michaela Scott, Merkel; 4. MaKayla Lindsey, Clyde.

IMCA Modifieds

A-Main 01 --  1. Chase Allen, Midlothian; 2. Keith White, Academy; 3. Randy Havlik;; 4. Brendon Gemmill, Ponca City, Okla.; 5.

William Gould, Calera, Okla.; 6. Vince Ogle, Lubbock; 7. Ricky Alvarado, Delta, Colo.; 8. Trevor Egbert, Salado; 9. Kenny

Stone, Belton; 10. Tad Reutzel, Burt, Iowa; 11. Dillon Smith, Hewitt; 12. Jesse Sobbing, Glenwood, Iowa; 13. Josh McGaha,

Abilene; 14. Tommy Fain, Abilene; 15. Ken Schrader, Concord, N.C.; 16. Fred Wojtek, Abilene; 17. Chase Jupe, Waco; 18.

Jimmy Gustin, Marshalltown, Iowa; 19. John Gober, Poolville; 20. Danny Hogue, Abilene.

Heat 01 --  1. John Gober, Poolville; 2. Trevor Egbert, Salado; 3. Chase Jupe, Waco; 4. Fred Wojtek, Abilene; 5. Kenneth

Graves, Tahoka; 6. Sean Barragan, Sioux City, Iowa; 7. Wayne O'Dell Jr, Clyde; 8. Cody Tidwell, Round Rock; 9. P. Egbert,

Copperas Cove.

Heat 02 --  1. William Gould, Calera, Okla.; 2. Mike Van Genderen, Newton, Iowa; 3. Damon Hammond, Burleson; 4. Joe

O'Bryan, Round Rock; 5. Carson Bednarz;; 6. Danny Turner;; 7. Justin Radcliff, China Spring; 8. Jim Thorp, Mertzon; 9. John

Riechard;.

Heat 03 --  1. Brendon Gemmill, Ponca City, Okla.; 2. Kenny Stone, Belton; 3. Josh McGaha, Abilene; 4. Jason Borlace, San

Antonio; 5. Jesse Sobbing, Glenwood, Iowa; 6. Paul Kiner;; 7. Trent Crawford, Midland; 8. Josh Most, Red Oak, Iowa.

Heat 04 --  1. Jimmy Gustin, Marshalltown, Iowa; 2. Darin Leonard, Sinton; 3. Joe Spillman, Austin; 4. Doug Easterling, Rule; 5.

Ronnie Sebree, Midland; 6. Donald Banker;; 7. Pat McGuire, Belton; 8. Ben Ketteman, Pflugerville.

Heat 05 --  1. Keith White, Academy; 2. Ricky Alvarado, Delta, Colo.; 3. Preston Jones, Central Point, Ore.; 4. Travis Hatcher;;

5. Tyler Iverson, Brainard, Neb.; 6. Mark Patterson, Abilene; 7. Dale Sudberry, Buffalo Gap; 8. Jody Buzbee, Aquilla.

Heat 06 --  1. Randy Havlik;; 2. Ken Schrader, Concord, N.C.; 3. Tommy Fain, Abilene; 4. Nick Nelson, Farmington, N.M; 5. Brad

Smith, Round Rock; 6. David Davis, Sweetwater; 7. Trey Melton, Lubbock; 8. Charles Brewer, Abilene.

Heat 07 --  1. Chase Allen, Midlothian; 2. Danny Hogue, Abilene; 3. Darryl Campbell, Everman; 4. Dillon Smith, Hewitt; 5. Monte

Bolton, Lubbock; 6. Jimmy Tidwell, Round Rock; 7. Devon Havlik, Iowa Falls, Iowa; 8. Bill Pittaway, Corpus Christi.

Heat 08 --  1. Vince Ogle, Lubbock; 2. Brandon Stewart, Academy; 3. Mary Hogue, Abilene; 4. Jamie Campbell, Adkins; 5.

Jimmy Sumerour;; 6. Tad Reutzel, Burt, Iowa; 7. Jamey Jones, Bowie; 8. Jerry Frydrych, Austin.

IMCA Southern SportMods

A-Main 01 --  1. Chad Hertel, Abilene; 2. Brad Shirley, Springtown; 3. Michael Tennison, Baird; 4. Sid Kiphen, Gatesville; 5.

J.C. Howell, Mabank; 6. David Phillips, Abilene; 7. Gary Underwood, Abilene; 8. Kevin Rutherford, Flower Mound; 9. Matt

Mueller, Stamford; 10. Stephen Robison, Abilene; 11. Gabe Tucker, Carbon; 12. David Goode Jr., Copperas Cove; 13. Justin

Shaw, Sweetwater; 14. Johnny Torres, San Antonio; 15. Shane Priddy, Abilene; 16. Mike Easterwood, Sundown; 17. Cory

Williams, Slaton; 18. Robert Crabtree Jr., Clyde; 19. Anthony Gerdon;; 20. Tyler Fain, Tuscola.

Heat 01 --  1. David Goode Jr., Copperas Cove; 2. Cory Williams, Slaton; 3. Anthony Gerdon;; 4. Bret Bush, Cisco; 5. Justin

Cass, Abilene; 6. Roy Compton, Wolfforth; 7. David Phillips, Abilene; 8. David Sanford, Abilene.

Heat 02 --  1. Brad Shirley, Springtown; 2. Bradley Poor, Abilene; 3. Robby Minten, La Coste; 4. Alec Smith, hobbs, N.M; 5.

Ronnie Bell;; 6. Danny Patterson, Merkel; 7. Duain Pritchett, Combine; 8. Tommy Phillips, Abilene.

Heat 03 --  1. Michael Tennison, Baird; 2. Kyle Wisdom, Abilene; 3. Doug Smith;; 4. Michael Galan, Abilene; 5. Allen

Montgomery, Fort Worth; 6. Jarrett Roberts, Temple; 7. Chase Parson, Abilene.

Heat 04 --  1. Gary Underwood, Abilene; 2. Kevin Rutherford, Flower Mound; 3. Shane Priddy, Abilene; 4. Cody Leonard,

Sinton; 5. Gabe Tucker, Carbon; 6. Michael Maraschick, Midland; 7. Keith Buford, Abilene.

Heat 05 --  1. Robert Crabtree Jr., Clyde; 2. Johnny Torres, San Antonio; 3. Stephen Robison, Abilene; 4. Ronnie Welborn,

Princeton; 5. Clint Pelzel, Miles; 6. Kenny Ware, Belton; 7. Terry Buzbee, Waco.

Heat 06 --  1. Tyler Fain, Tuscola; 2. J.C. Howell, Mabank; 3. Ray Doyon III, Natalia; 4. Levi Ely, Merkel; 5. Randy Doyle, Killeen;

6. Dean Abbey, Waco.

Heat 07 --  1. Sid Kiphen, Gatesville; 2. Matt Mueller, Stamford; 3. Mike Easterwood, Sundown; 4. Justin Shaw, Sweetwater;

5. Johnny Brazell, Abilene; 6. James Holder, China Spring; 7. Josh Whalley;.

Heat 08 --  1. Chad Hertel, Abilene; 2. Talon Minten, La Coste; 3. Terry Owen, Merkel; 4. Gary Harris, Austin; 5. GW Egbert IV,

 Belton; 6. Charlie Underwood, Abilene; 7. Ryan Doyon;.

IMCA Stock Cars

A-Main 01 --  1. J.C. Howell, Mabank; 2. Jeff Joldersma, Mc Clelland, Iowa; 3. Jason Adcock, San Angelo; 4. Richard Vogt,

Fairfield, Iowa; 5. Lewis Hammond, Midland; 6. Cory Davis, Eunice, N.M; 7. Matt Guillaume, Haslet; 8. Mike Walter, Mansfield; 9.

Tristan Carman, Killeen; 10. Nyle Godwin, Redfield, Iowa; 11. Terry Wojtek, Sterling City; 12. Jim Thorp, Mertzon; 13. Jason

Batt, Harker Heights; 14. Michael Sheen, Lamesa; 15. Adam Armstrong, Beatrice, Neb.; 16. Kelly Brown, Merkel; 17. Gabe

Tucker, Carbon; 18. Travis Sutherlin, Aztec, N.M; 19. Randy Killen, Des Moines, Iowa; 20. Rex Higgins, Bloomfield, N.M; 21.

Brandon Taylor, Granbury.

Heat 01 --  1. Cory Davis, Eunice, N.M; 2. Brandon Taylor, Granbury; 3. Nyle Godwin, Redfield, Iowa; 4. Duain Pritchett,

Combine; 5. Ronnie Christopher, Forney; 6. Adam Schwarz, Waco; 7. Mike McCarthy, Hutto; 8. Mart Wampler, Snyder.

Heat 02 --  1. Jason Adcock, San Angelo; 2. Lewis Hammond, Midland; 3. Michael Sheen, Lamesa; 4. Kelly Brown, Merkel; 5.

Willie Free, Snyder; 6. Bill Poindexter, Clyde; 7. Tyler Muirhead;; 8. Bill Brzezinski, Roby.

Heat 03 --  1. Matt Guillaume, Haslet; 2. J.C. Howell, Mabank; 3. Lance Shaw, Sweetwater; 4. Robert Barnett Sr.,

Sweetwater; 5. Jim Thorp, Mertzon; 6. Tristan Carman, Killeen; 7. Rex Higgins, Bloomfield, N.M; 8. Charles Brown, Tuscola.

Heat 04 --  1. Randy Killen, Des Moines, Iowa; 2. Gabe Tucker, Carbon; 3. Billy Wade, San Angelo; 4. Kyle Clough, Wallace,

Neb.; 5. Johnathan Davis, Sweetwater; 6. Charlie Coleman, Granbury; 7. Wayne Stremmel, Stamford; 8. Damon Hammond,

Burleson.

Heat 05 --  1. Jeff Joldersma, Mc Clelland, Iowa; 2. Jason Batt, Harker Heights; 3. Terry Wojtek, Sterling City; 4. Kurt Trusty,

Wallace, Neb.; 5. Adam Armstrong, Beatrice, Neb.; 6. Joshua Curnutte, Montague; 7. Alex Bannowsky, Odessa.

Heat 06 --  1. Richard Vogt, Fairfield, Iowa; 2. Mike Walter, Mansfield; 3. Mike Golightly, Morgan; 4. John Watson, Des Moines,

Iowa; 5. Chris Graenser, Abilene; 6. Travis Sutherlin, Aztec, N.M; 7. Scott Kristinek, Lubbock; 8. H. Chance Brown, Tye.

Street Stocks

A-Main 01 --  1. Brian Comer, Odessa; 2. Ronnie O'Neal, Midland; 3. Robert Hall, Hamlin; 4. William McNeely, Hamlin; 5.

Brandon Elkins, Anson; 6. John Rister, Anson; 7. Jayson Garner, Hamlin; 8. Jason Parker, Hamlin; 9. Renee Bingham, San

Angelo; 10. Danny Rister, Hamlin; 11. Jason Richey, Tye; 12. Rusty Hinson, San Angelo; 13. Luke Lindsey, Granbury; 14. Billy

Lindsey, Merkel; 15. Alton Fambro, Elmendorf; 16. Josh Abels, Abilene; 17. Kary Scott;; 18. Brice Marcum;; 19. Mitch Calvert,

Christoval; 20. Richard Wells, Pleasanton.

Heat 01 --  1. Robert Hall, Hamlin; 2. Brice Marcum;; 3. Mitch Calvert, Christoval; 4. Kary Scott;; 5. Jason Parker, Hamlin; 6.

Danny Rister, Hamlin; 7. Mark Critchfeld, Christoval; 8. Eddie Rose, Cross Plains; 9. Luke Lindsey, Granbury.

Heat 02 --  1. Ronnie O'Neal, Midland; 2. Brian Comer, Odessa; 3. Alton Fambro, Elmendorf; 4. William McNeely, Hamlin; 5. John

 Rister, Anson; 6. Cory Burns, Sweetwater; 7. Brandon Elkins, Anson; 8. Richard Wells, Pleasanton; 9. Latrail Dello, Abilene.

Heat 03 --  1. Billy Lindsey, Merkel; 2. Josh Abels, Abilene; 3. Renee Bingham, San Angelo; 4. Jason Richey, Tye; 5. Jayson

Garner, Hamlin; 6. D.J. Rister, Anson; 7. Rusty Hinson, San Angelo; 8. Michael Gaydos, Slaton.