2/23/2013 - Abilene Speedway Results...                                                                                                             

IMCA Hobby Stocks

A-Main 01 --  1. GW Egbert IV, Belton; 2. David Bissonnette, Stephenville; 3. Jeremy Oliver;; 4. Shannon Anderson, Des

Moines, Iowa; 5. Kenny Ware, Belton; 6. Brian Stich, Topeka, Kan.; 7. Rodney Born, San Angelo; 8. Ronnie Gregory, Cross Plains; 9. April Phillips, Abilene; 10. Chris Mims, Dublin; 11. Michael Scott, Merkel; 12. Kendall Rea, Sweetwater; 13. Truman Davis, Sweetwater; 14. Marc Kimball, Lamesa; 15. Gerald Spalding Jr, Abilene; 16. Cory Adams, Des Moines, Iowa; 17. Tylan Davis, Sweetwater; 18. Andrew Burg;; 19. Jennifer Brewer, Hewitt; 20. Bud Ohliger, Abilene; 21. Brandon Gaddis, Hermleigh; 22. Rodney Sparks, Hawley.

Heat 01 --  1. Shannon Anderson, Des Moines, Iowa; 2. David Bissonnette, Stephenville; 3. Chris Mims, Dublin; 4. Gerald Spalding Jr, Abilene; 5. Bud Ohliger, Abilene; 6. Ronnie Gregory, Cross Plains; 7. Cory Adams, Des Moines, Iowa.

Heat 02 --  1. Jeremy Oliver;; 2. Kenny Ware, Belton; 3. Rodney Born, San Angelo; 4. Kendall Rea, Sweetwater; 5. Tylan

Davis, Sweetwater; 6. Brian Stich, Topeka, Kan.; 7. Andrew Burg;; 8. Rodney Sparks, Hawley.

Heat 03 --  1. GW Egbert IV, Belton; 2. Jennifer Brewer, Hewitt; 3. Truman Davis, Sweetwater; 4. Michael Scott, Merkel; 5. April Phillips, Abilene; 6. Brandon Gaddis, Hermleigh; 7. Marc Kimball, Lamesa.

Junior Mini-Stocks

A-Main 01 --  1. Tyler Smith, Richardson; 2. Kody Priddy, Abilene; 3. MaKayla Lindsey, Clyde; 4. Michaela Scott, Merkel.

IMCA Modifieds

A-Main 01 --  1. William Gould, Calera, Okla.; 2. Keith White, Academy; 3. Randy Havlik;; 4. Ben Ketteman, Pflugerville; 5. Tommy Fain, Abilene; 6. Brendon Gemmill, Ponca City, Okla.; 7. Pat McGuire, Belton; 8. Ken Schrader, Concord, N.C.; 9. Jimmy Gustin, Marshalltown, Iowa; 10. Tyler Iverson, Brainard, Neb.; 11. Mark Patterson, Abilene; 12. Nick Nelson, Farmington, N.M; 13. Mike Van Genderen, Newton, Iowa; 14. Kenny Stone, Belton; 15. Doug Easterling, Rule; 16. David Davis, Sweetwater; 17.Jesse Sobbing, Glenwood, Iowa; 18. Charles Brewer, Abilene; 19. Trevor Egbert, Salado; 20. Brandon Stewart, Academy.

B-Main 01 --  1. Doug Easterling, Rule; 2. Jimmy Gustin, Marshalltown, Iowa; 3. Brandon Stewart, Academy; 4. Joe O'Bryan, Round Rock; 5. Bill Pittaway, Corpus Christi; 6. Danny Hogue, Abilene; 7. Darryl Campbell, Everman; 8. Dale Sudberry, BuffaloGap; 9. Darin Leonard, Sinton; 10. Sean Barragan, Sioux City, Iowa; 11. Justin Radcliff, China Spring; 12. Cody Tidwell, Round Rock; 13. Ricky Alvarado, Delta, Colo.; 14. Jody Buzbee, Aquilla.

B-Main 02 --  1. Pat McGuire, Belton; 2. Ken Schrader, Concord, N.C.; 3. Charles Brewer, Abilene; 4. Josh McGaha, Abilene; 5. Fred Wojtek, Abilene; 6. Chase Jupe, Waco; 7. Brad Smith, Round Rock; 8. Joe Spillman, Austin; 9. John Riechard;; 10. Jimmy Sumerour;; 11. Danny Turner;; 12. Carson Bednarz;; 13. Jim Thorp, Mertzon; 14. Tad Reutzel, Burt, Iowa.

B-Main 03 --  1. Mark Patterson, Abilene; 2. Jesse Sobbing, Glenwood, Iowa; 3. Kenny Stone, Belton; 4. Travis Hatcher;; 5. P. Egbert, Copperas Cove; 6. John Gober, Poolville; 7. Devon Havlik, Iowa Falls, Iowa; 8. Preston Jones, Central Point, Ore.; 9. Jason Borlace, San Antonio; 10. Jerry Frydrych, Austin; 11. Jamey Jones, Bowie; 12. Kenneth Graves, Tahoka; 13. Damon Hammond, Burleson; 14. Wayne O'Dell Jr, Clyde.

B-Main 04 --  1. Brendon Gemmill, Ponca City, Okla.; 2. David Davis, Sweetwater; 3. Tyler Iverson, Brainard, Neb.; 4. Vince Ogle, Lubbock; 5. Jimmy Tidwell, Round Rock; 6. Chase Allen, Midlothian; 7. Paul Kiner;; 8. Jamie Campbell, Adkins; 9. Dillon Smith, Hewitt; 10. Donald Banker;; 11. Ronnie Sebree, Midland; 12. Trey Melton, Lubbock; 13. Josh Most, Red Oak, Iowa; 14. Mary Hogue, Abilene.

Heat 01 --  1. Nick Nelson, Farmington, N.M; 2. Bill Pittaway, Corpus Christi; 3. Jody Buzbee, Aquilla; 4. Joe O'Bryan, Round Rock; 5. Cody Tidwell, Round Rock; 6. Danny Hogue, Abilene; 7. Justin Radcliff, China Spring; 8. Dale Sudberry, Buffalo Gap.

Heat 02 --  1. Tommy Fain, Abilene; 2. Doug Easterling, Rule; 3. Ricky Alvarado, Delta, Colo.; 4. Jimmy Gustin, Marshalltown, Iowa; 5. Sean Barragan, Sioux City, Iowa; 6. Brandon Stewart, Academy; 7. Darryl Campbell, Everman; 8. Darin Leonard, Sinton.

Heat 03 --  1. Trevor Egbert, Salado; 2. Pat McGuire, Belton; 3. Josh McGaha, Abilene; 4. Fred Wojtek, Abilene; 5. John

Riechard;; 6. Jimmy Sumerour;; 7. Tad Reutzel, Burt, Iowa; 8. Jim Thorp, Mertzon.

Heat 04 --  1. Randy Havlik;; 2. Ken Schrader, Concord, N.C.; 3. Charles Brewer, Abilene; 4. Brad Smith, Round Rock; 5. Joe Spillman, Austin; 6. Danny Turner;; 7. Carson Bednarz;; 8. Chase Jupe, Waco.

Heat 05 --  1. William Gould, Calera, Okla.; 2. Mark Patterson, Abilene; 3. Devon Havlik, Iowa Falls, Iowa; 4. Kenneth Graves, Tahoka; 5. Jason Borlace, San Antonio; 6. Jerry Frydrych, Austin; 7. Jamey Jones, Bowie; 8. Damon Hammond, Burleson.

Heat 07 --  1. Keith White, Academy; 2. Dillon Smith, Hewitt; 3. David Davis, Sweetwater; 4. Jimmy Tidwell, Round Rock; 5. Tyler Iverson, Brainard, Neb.; 6. Mary Hogue, Abilene; 7. Ronnie Sebree, Midland; 8. Jamie Campbell, Adkins.

Heat 08 --  1. Mike Van Genderen, Newton, Iowa; 2. Josh Most, Red Oak, Iowa; 3. Chase Allen, Midlothian; 4. Brendon

Gemmill, Ponca City, Okla.; 5. Vince Ogle, Lubbock; 6. Paul Kiner;; 7. Donald Banker;; 8. Trey Melton, Lubbock.

IMCA Southern SportMods

A-Main 01 --  1. Dean Abbey, Waco; 2. GW Egbert IV, Belton; 3. Gabe Tucker, Carbon; 4. Chad Hertel, Abilene; 5. Stephen Robison, Abilene; 6. Ronnie Welborn, Princeton; 7. David Phillips, Abilene; 8. Johnny Torres, San Antonio; 9. Cory Williams, Slaton; 10. Bradley Poor, Abilene; 11. J.C. Howell, Mabank; 12. Doug Smith;; 13. Gary Underwood, Abilene; 14. Sid Kiphen, Gatesville; 15. Justin Shaw, Sweetwater; 16. Kevin Rutherford, Flower Mound; 17. Kenny Ware, Belton; 18. Brad Shirley, Springtown; 19. Robert Crabtree Jr., Clyde; 20. Duain Pritchett, Combine.

B-Main 01 --  1. Cory Williams, Slaton; 2. Kenny Ware, Belton; 3. Johnny Torres, San Antonio; 4. Robby Minten, La Coste; 5. Allen Montgomery, Fort Worth; 6. James Holder, China Spring; 7. Michael Tennison, Baird; 8. Ryan Doyon;; 9. Johnny Brazell, Abilene; 10. Alec Smith, hobbs, N.M; 11. Rickey Beard, Monahans; 12. Justin Cass, Abilene; 13. Michael Galan, Abilene.

B-Main 02 --  1. Gary Underwood, Abilene; 2. David Phillips, Abilene; 3. Brad Shirley, Springtown; 4. David Goode Jr.,

Copperas Cove; 5. Creed Sherle, Hobart, Okla.; 6. Forrest Wemken, Dunn; 7. Terry Buzbee, Waco; 8. Bret Bush, Cisco; 9. Gary Harris, Austin; 10. Michael Maraschick, Midland; 11. Josh Whalley;; 12. Ray Doyon III, Natalia.

B-Main 03 --  1. J.C. Howell, Mabank; 2. Bradley Poor, Abilene; 3. Justin Shaw, Sweetwater; 4. Talon Minten, La Coste; 5. Terry Owen, Merkel; 6. Chase Parson, Abilene; 7. Jarrett Roberts, Temple; 8. Ronnie Bell;; 9. Randy Doyle, Killeen; 10. David Sanford, Abilene; 11. Tommy Phillips, Abilene; 12. Shane Priddy, Abilene; 13. Clint Pelzel, Miles.

B-Main 04 --  1. Gabe Tucker, Carbon; 2. Sid Kiphen, Gatesville; 3. Kevin Rutherford, Flower Mound; 4. Tyler Fain, Tuscola; 5. Kyle Wisdom, Abilene; 6. Cody Leonard, Sinton; 7. Danny Patterson, Merkel; 8. Mike Easterwood, Sundown; 9. Charlie Underwood, Abilene; 10. Keith Buford, Abilene; 11. Levi Ely, Merkel; 12. Anthony Gerdon;.

Heat 01 --  1. Robert Crabtree Jr., Clyde; 2. Cory Williams, Slaton; 3. Kenny Ware, Belton; 4. Justin Cass, Abilene; 5. Ryan Doyon;; 6. Alec Smith, hobbs, N.M; 7. Johnny Brazell, Abilene; 8. Michael Galan, Abilene.

Heat 02 --  1. Stephen Robison, Abilene; 2. Johnny Torres, San Antonio; 3. James Holder, China Spring; 4. Michael Tennison, Baird; 5. Robby Minten, La Coste; 6. Rickey Beard, Monahans; 7. Allen Montgomery, Fort Worth.

Heat 03 --  1. Chad Hertel, Abilene; 2. Gary Underwood, Abilene; 3. Ray Doyon III, Natalia; 4. David Goode Jr., Copperas Cove; 5. Gary Harris, Austin; 6. Creed Sherle, Hobart, Okla.; 7. Forrest Wemken, Dunn.

Heat 04 --  1. Ronnie Welborn, Princeton; 2. David Phillips, Abilene; 3. Terry Buzbee, Waco; 4. Brad Shirley, Springtown; 5. Bret Bush, Cisco; 6. Josh Whalley;; 7. Michael Maraschick, Midland.

Heat 05 --  1. Dean Abbey, Waco; 2. J.C. Howell, Mabank; 3. Clint Pelzel, Miles; 4. Shane Priddy, Abilene; 5. Talon Minten, La Coste; 6. Chase Parson, Abilene; 7. Ronnie Bell;.

Heat 06 --  1. Doug Smith;; 2. Bradley Poor, Abilene; 3. Justin Shaw, Sweetwater; 4. Randy Doyle, Killeen; 5. Terry Owen,

Merkel; 6. Jarrett Roberts, Temple; 7. Tommy Phillips, Abilene; 8. David Sanford, Abilene.

Heat 07 --  1. GW Egbert IV, Belton; 2. Gabe Tucker, Carbon; 3. Sid Kiphen, Gatesville; 4. Tyler Fain, Tuscola; 5. Kevin

Rutherford, Flower Mound; 6. Anthony Gerdon;; 7. Kyle Wisdom, Abilene.

Heat 08 --  1. Duain Pritchett, Combine; 2. Danny Patterson, Merkel; 3. Cody Leonard, Sinton; 4. Levi Ely, Merkel; 5. Mike Easterwood, Sundown; 6. Charlie Underwood, Abilene; 7. Keith Buford, Abilene.

 

IMCA Stock Cars

A-Main 01 --  1. Cory Davis, Eunice, N.M; 2. J.C. Howell, Mabank; 3. Matt Guillaume, Haslet; 4. Robert Barnett Sr.,

Sweetwater; 5. Jeff Joldersma, Mc Clelland, Iowa; 6. Adam Armstrong, Beatrice, Neb.; 7. Lance Shaw, Sweetwater; 8.

Jason Batt, Harker Heights; 9. Brandon Taylor, Granbury; 10. Mike McCarthy, Hutto; 11. Jason Adcock, San Angelo; 12.

Lewis Hammond, Midland; 13. Rex Higgins, Bloomfield, N.M; 14. Randy Killen, Des Moines, Iowa; 15. Nyle Godwin, Redfield, Iowa; 16. Jim Thorp, Mertzon; 17. Terry Wojtek, Sterling City; 18. Ronnie Christopher, Forney; 19. Richard Vogt, Fairfield, Iowa; 20. Gabe Tucker, Carbon; 21. Duain Pritchett, Combine.

B-Main 01 --  1. Lewis Hammond, Midland; 2. Duain Pritchett, Combine; 3. Rex Higgins, Bloomfield, N.M; 4. John Watson, Des Moines, Iowa; 5. Mart Wampler, Snyder; 6. Adam Schwarz, Waco; 7. Kurt Trusty, Wallace, Neb.; 8. Damon Hammond, Burleson; 9. Wayne Stremmel, Stamford; 10. Mike Golightly, Morgan; 11. Chris Graenser, Abilene; 12. Willie Free, Snyder.

B-Main 02 --  1. Brandon Taylor, Granbury; 2. Ronnie Christopher, Forney; 3. Terry Wojtek, Sterling City; 4. Tristan Carman, Killeen; 5. Mike Walter, Mansfield; 6. Tyler Muirhead;; 7. Joshua Curnutte, Montague; 8. Johnathan Davis, Sweetwater; 9. Charles Brown, Tuscola; 10. Travis Sutherlin, Aztec, N.M; 11. H. Chance Brown, Tye; 12. Kelly Brown, Merkel.

B-Main 03 --  1. Jim Thorp, Mertzon; 2. Randy Killen, Des Moines, Iowa; 3. Nyle Godwin, Redfield, Iowa; 4. Kyle Clough,

Wallace, Neb.; 5. Billy Wade, San Angelo; 6. Charlie Coleman, Granbury; 7. Cary White, Lamesa; 8. Bill Poindexter, Clyde; 9. Michael Sheen, Lamesa; 10. Scott Kristinek, Lubbock; 11. Bill Brzezinski, Roby.

Heat 01 --  1. J.C. Howell, Mabank; 2. Mike McCarthy, Hutto; 3. Lewis Hammond, Midland; 4. Rex Higgins, Bloomfield, N.M;  5. Chris Graenser, Abilene; 6. Adam Schwarz, Waco; 7. Mike Golightly, Morgan; 8. Willie Free, Snyder.

Heat 02 --  1. Jason Adcock, San Angelo; 2. Adam Armstrong, Beatrice, Neb.; 3. Duain Pritchett, Combine; 4. John Watson,

Des Moines, Iowa; 5. Mart Wampler, Snyder; 6. Kurt Trusty, Wallace, Neb.; 7. Wayne Stremmel, Stamford; 8. Damon

Hammond, Burleson.

Heat 03 --  1. Jason Batt, Harker Heights; 2. Lance Shaw, Sweetwater; 3. Kelly Brown, Merkel; 4. Brandon Taylor, Granbury; 5. Ronnie Christopher, Forney; 6. Tyler Muirhead;; 7. Johnathan Davis, Sweetwater; 8. Charles Brown, Tuscola.

Heat 04 --  1. Jeff Joldersma, Mc Clelland, Iowa; 2. Gabe Tucker, Carbon; 3. Terry Wojtek, Sterling City; 4. Tristan Carman, Killeen; 5. Travis Sutherlin, Aztec, N.M; 6. Mike Walter, Mansfield; 7. Joshua Curnutte, Montague; 8. H. Chance Brown, Tye.

Heat 05 --  1. Cory Davis, Eunice, N.M; 2. Matt Guillaume, Haslet; 3. Jim Thorp, Mertzon; 4. Randy Killen, Des Moines, Iowa; 5. Charlie Coleman, Granbury; 6. Bill Poindexter, Clyde; 7. Cary White, Lamesa; 8. Michael Sheen, Lamesa.

Heat 06 --  1. Richard Vogt, Fairfield, Iowa; 2. Robert Barnett Sr., Sweetwater; 3. Nyle Godwin, Redfield, Iowa; 4. Scott

Kristinek, Lubbock; 5. Billy Wade, San Angelo; 6. Kyle Clough, Wallace, Neb.; 7. Bill Brzezinski, Roby.

Street Stocks

A-Main 01 --  1. Mitch Calvert, Christoval; 2. Ronnie O'Neal, Midland; 3. William McNeely, Hamlin; 4. Robert Hall, Hamlin; 5. John Rister, Anson; 6. Billy Lindsey, Merkel; 7. Brian Comer, Odessa; 8. Jayson Garner, Hamlin; 9. Cory Burns, Sweetwater; 10. Kary Scott;; 11. Jimmy Peace, San Angelo; 12. Jason Parker, Hamlin; 13. Mark Critchfeld, Christoval; 14. Lloyd Mills Jr., Odessa; 15. James Marcum, San Angelo; 16. Rusty Hinson, San Angelo; 17. Jason Richey, Tye; 18. Michael Gaydos, Slaton; 19. Josh Abels, Abilene; 20. Richard Wells, Pleasanton.

B-Main 01 --  1. Josh Abels, Abilene; 2. Rusty Hinson, San Angelo; 3. Billy Lindsey, Merkel; 4. Lloyd Mills Jr., Odessa; 5.

Richard Wells, Pleasanton; 6. Mark Critchfeld, Christoval; 7. Jimmy Peace, San Angelo; 8. Danny Rister, Hamlin;

9. Jason Richey, Tye; 10. Renee Bingham, San Angelo; 11. D.J. Rister, Anson; 12. Alton Fambro, Elmendorf; 13. Brandon Elkins, Anson; 14. Amy Hertel, Abilene; 15. Clyde Morgan, Odessa; 16. Brice Marcum;; 17. Luke Lindsey, Granbury.

Heat 01 --  1. Michael Gaydos, Slaton; 2. John Rister, Anson; 3. William McNeely, Hamlin; 4. Kary Scott;; 5. Josh Abels,

Abilene; 6. Danny Rister, Hamlin; 7. Renee Bingham, San Angelo; 8. Lloyd Mills Jr., Odessa; 9. Amy Hertel, Abilene; 10. Luke Lindsey, Granbury.

Heat 02 --  1. Ronnie O'Neal, Midland; 2. Robert Hall, Hamlin; 3. Cory Burns, Sweetwater; 4. Clyde Morgan, Odessa; 5. Jayson Garner, Hamlin; 6. Rusty Hinson, San Angelo; 7. Brice Marcum;; 8. Billy Lindsey, Merkel; 9. Jason Richey, Tye; 10. D.J. Rister, Anson. 

Heat 03 --  1. Mitch Calvert, Christoval; 2. James Marcum, San Angelo; 3. Brian Comer, Odessa; 4. Jason Parker, Hamlin; 5. Alton Fambro, Elmendorf; 6. Richard Wells, Pleasanton; 7. Brandon Elkins, Anson; 8. Jimmy Peace, San Angelo; 9. Mark Critchfeld, Christoval.