ICE BREAKER

 

2/16/2018 – Abilene Speedway Results…
IMCA Hobby Stocks
A-Main 01 — 1. Brady Bencken, Oakley, Kan.; 2. Ryan Wilkerson, Midland; 3. Gerald Spalding Jr, Abilene; 4.
Mike Watkins, Hawley; 5. Adam Goff, Minot, N.D.; 6. Michaela Scott, Merkel; 7. Clinton Brown, Merkel; 8. Kyle
Singleton, Princeton; 9. Carolyn Botts, Ira; 10. Jonathan Boles, Sweetwater.
Junior Mini-Stocks
A-Main 01 — 1. Zach Wisdom, Abilene; 2. Taton See, Burkburnett; 3. Anastasia Rodela, Abilene; 4. Cutter
Spalding, Abilene; 5. Makayla Rauschenberg, Enid, Okla.; 6. Kenzington Ogle, Lubbock; 7. Gabriel Ponce,
Hawley; 8. Autumn Scott, Merkel; 9. Ramiro Arrazola, Abilene.
IMCA Modifieds
A-Main 01 — 1. Josh Most, Red Oak, Iowa; 2. Fred Wojtek, Blackwell; 3. Josh McGaha, Abilene; 4. Jeff James,
Stanton, Iowa; 5. Tyler Iverson, Albion, Neb.; 6. Chase Allen, Midlothian; 7. Andy Gage, Whiting, Iowa; 8. Jeffry
Abbey, Comanche; 9. Chris Bragg, Springtown; 10. Colin Deming, Hobbs, N.M; 11. Matt Guillaume, Haslet; 12.
Charles Brewer, Hawley; 13. Danton Odell, Canyon; 14. Danny Hogue, Abilene; 15. Kade Ogle, Lubbock; 16.
William Gould, Calera, Okla.; 17. Tommy Fain, Abilene; 18. Mark Patterson, Merkel; 19. Joe Spillman, Marble
Falls; 20. Jeff Larson, Freeport, Ill..
B-Main 01 — 1. Chris Bragg, Springtown; 2. Charles Brewer, Hawley; 3. Mark Patterson, Merkel; 4. Kade Ogle,
Lubbock; 5. Donald Banker, Austin; 6. Mike Easterwood, Sundown; 7. Dusty Powers, Granbury; 8. John Gober,
Poolville; 9. Vince Ogle, Lubbock; 10. Robbie Daniels, Tom Bean; 11. Justin Easley, Abilene.
B-Main 02 — 1. Matt Guillaume, Haslet; 2. Danton Odell, Canyon; 3. Joe Spillman, Marble Falls; 4. Colin
Deming, Hobbs, N.M; 5. Andy Eickhoff, Albion, Neb.; 6. H. Chance Brown, Merkel; 7. David Hudec, San Angelo; 8.
Ron Harper, Christoval.
IMCA Southern SportMods
A-Main 01 — 1. Gabe Tucker, Carbon; 2. Justin Shaw, Sweetwater; 3. Steve Hayes, Eastland; 4. Tyler Fain,
Tuscola; 5. Terry Owen, Merkel; 6. David Sanford, Abilene; 7. Doug Easterling, Rule; 8. Matt Mueller, Stamford;
9. Robert Elliott, Clinton, Okla.; 10. Robert Crabtree III, Clyde; 11. Trevor Raney, Sherman; 12. Robert Cook,
Abilene; 13. Scot Raney, Sherman; 14. J.P. Vasquez JR., Lubbock; 15. George Egbert III, Salado; 16. Koty
Kowalewski, Panhandle; 17. Aaron Patterson, Yukon, Okla.; 18. Bradley Poor, Abilene; 19. Ryan Thomas,
B-Main 01 — 1. Scot Raney, Sherman; 2. George Egbert III, Salado; 3. Koty Kowalewski, Panhandle; 4. Ryan
Thomas, Lubbock; 5. Calin Roys, Yukon, Okla.; 6. Mitchell Wachsmann, West; 7. Tommy Hensley, Bedford, Iowa;
8. Austin Moreland, Sweetwater; 9. Dustin Robinson, Post; 10. Trevor Lutz, Snyder.
B-Main 02 — 1. Doug Easterling, Rule; 2. Trevor Raney, Sherman; 3. J.P. Vasquez JR., Lubbock; 4. Aaron
Patterson, Yukon, Okla.; 5. Kyle Wisdom, Abilene; 6. Dan Drury, Eldora, Iowa; 7. Tyler Bragg, Springtown; 8. Colin
Cloud, Abilene; 9. Braedyn Kowalewski, Panhandle; 10. Johnny Brazell, Abilene; 11. Rob Bland, Cyril, Okla..
IMCA Stock Cars
A-Main 01 — 1. Dean Cornelius, New Prague, Minn.; 2. William Gould, Calera, Okla.; 3. Cayden Carter,
Oskaloosa, Iowa; 4. GW Egbert IV, Belton; 5. Jason Schoenberger, Russell, Kan.; 6. Dillon Smith, Hewitt; 7. Billy
Wade, San Angelo; 8. Jason Rogers, Selden, Kan.; 9. Elijah Zevenberger, Ocheyedan, Iowa; 10. Westin Abbey,
Comanche; 11. Kirk Martin, Weatherford; 12. Colby Deming, Hobbs, N.M; 13. Brad Derry, Bedford, Iowa; 14. Jason
Adcock, San Angelo; 15. Jody York, Lubbock; 16. Tyler Muirhead, Mabank; 17. Dean Abbey, Roanoke; 18. Kyle
Falck, Decorah, Iowa; 19. Damon Hammond, Burleson; 20. Angel Munoz, Lamar, Colo.; 21. A.J. Daucer, Red
Rock; 22. Brendon LaBatte, Weyburn, SK.
B-Main 01 — 1. Westin Abbey, Comanche; 2. Brad Derry, Bedford, Iowa; 3. Jody York, Lubbock; 4. Bryan Schutte,
Wayne, Okla.; 5. Jason Purvis, Boone, Iowa; 6. J.D. Davis, Sweetwater; 7. Aaron Corley, Meadow; 8. Cody Kays,
Hobbs, N.M; 9. Dustin White, Lamesa; 10. Jamey Husky, Slaton; 11. Cody Clark, Yorktown, Iowa; 12. Mark Adams,
Fort Worth; 13. Vernon (Buck) Owens, Leander.
B-Main 02 — 1. Elijah Zevenberger, Ocheyedan, Iowa; 2. Dean Abbey, Roanoke; 3. Colby Deming, Hobbs, N.M;
4. Damon Hammond, Burleson; 5. Zach Spillman, Marble Falls; 6. P. Egbert, Copperas Cove; 7. Bryce Pritchett,
Combine; 8. Duain Pritchett, Combine; 9. Frank Hendershot, Mc Alester, Okla.; 10. Ryan Sanford, Hawley; 11. Bill
Poindexter, Clyde; 12. Joey Giles, Abilene; 13. Kenny Merrit, Lorena; 14. Ronnie Christopher, Forney; 15. Charles
Brown, Tuscola.
B-Main 03 — 1. Jason Rogers, Selden, Kan.; 2. Jason Adcock, San Angelo; 3. Tyler Muirhead, Mabank; 4. Cary
White, Lamesa; 5. Abe Huls, Carthage, Ill.; 6. Billy Briley lll, Midland; 7. Jed Williams, Shickley, Neb.; 8. Lewis
Blackwood, Troy; 9. Dennis Bissonnette, Stephenville; 10. Justin Wierenger;; 11. William McNeely, Hamlin; 12.
Clint Pelzel, Miles; 13. Shelby Williams, Bonham; 14. April Phillips, Abilene; 15. Doug Kennemer, Boyd; 16. Cory
Street Stocks
A-Main 01 — 1. Delmar Slone, Christoval; 2. Russell Jordan, Abilene; 3. Trace Faulks, Abilene; 4. Jaycee Ritchie,
Abilene; 5. Leah Brown, Gouldbusk; 6. Josh Abels, Abilene; 7. Robert Barnett, Sweetwater.

2/17/2018 – Abilene Speedway Results…
IMCA Hobby Stocks
A-Main 01 — 1. Ryan Wilkerson, Midland; 2. Brady Bencken, Oakley, Kan.; 3. Rodney Sparks, Clyde; 4. Mike
Watkins, Hawley; 5. Adam Goff, Minot, N.D.; 6. Kyle Singleton, Princeton; 7. Michaela Scott, Merkel; 8. Clinton
Brown, Merkel; 9. Carolyn Botts, Ira; 10. Jonathan Boles, Sweetwater; 11. Gerald Spalding Jr, Abilene.
Junior Mini-Stocks
A-Main 01 — 1. Zach Wisdom, Abilene; 2. Taton See, Burkburnett; 3. Autumn Scott, Merkel; 4. Kenzington Ogle,
Lubbock; 5. Cutter Spalding, Abilene; 6. Anastasia Rodela, Abilene; 7. Makayla Rauschenberg, Enid, Okla.; 8.
Ramiro Arrazola, Abilene; 9. Gabriel Ponce, Hawley.
IMCA Modifieds
A-Main 01 — 1. Josh Most, Red Oak, Iowa; 2. Chase Allen, Midlothian; 3. Josh McGaha, Abilene; 4. Jeff James,
Stanton, Iowa; 5. Fred Wojtek, Blackwell; 6. Tommy Fain, Abilene; 7. Andy Eickhoff, Albion, Neb.; 8. Jeffry Abbey,
Comanche; 9. Jeff Larson, Freeport, Ill.; 10. Colin Deming, Hobbs, N.M; 11. Chad Melton, Mineral Wells; 12.
Robbie Daniels, Tom Bean; 13. Mark Patterson, Merkel; 14. Matt Guillaume, Haslet; 15. Vince Ogle, Lubbock; 16.
Joe Spillman, Marble Falls; 17. H. Chance Brown, Merkel; 18. Charles Brewer, Hawley; 19. Tyler Iverson, Albion,
Neb.; 20. John Gober, Poolville.
B-Main 01 — 1. Robbie Daniels, Tom Bean; 2. John Gober, Poolville; 3. Mark Patterson, Merkel; 4. Vince Ogle,
Lubbock; 5. Chris Bragg, Springtown; 6. Danny Hogue, Abilene; 7. Kade Ogle, Lubbock; 8. David Hudec, San
Angelo; 9. Justin Easley, Abilene; 10. Dusty Powers, Granbury.
B-Main 02 — 1. Colin Deming, Hobbs, N.M; 2. Chad Melton, Mineral Wells; 3. Joe Spillman, Marble Falls; 4. H.
Chance Brown, Merkel; 5. Mikel Powers, Tye; 6. Donald Banker, Austin; 7. Mike Easterwood, Sundown; 8. Ron
Harper, Christoval; 9. Andy Gage, Whiting, Iowa.
IMCA Southern SportMods
A-Main 01 — 1. Gabe Tucker, Carbon; 2. Doug Easterling, Rule; 3. Robert Crabtree III, Clyde; 4. Justin Shaw,
Sweetwater; 5. Tyler Fain, Tuscola; 6. Dustin Robinson, Post; 7. Steve Hayes, Eastland; 8. Tyler Bragg,
Springtown; 9. David Sanford, Abilene; 10. Matt Mueller, Stamford; 11. Trevor Raney, Sherman; 12. Colin Cloud,
Abilene; 13. Rob Bland, Cyril, Okla.; 14. Tanner Houston;; 15. Robert Cook, Abilene; 16. Robert Elliott, Clinton,
Okla.; 17. Ryan Thomas, Lubbock; 18. James McCreery;; 19. Terry Owen, Merkel; 20. Bradley Poor, Abilene.
B-Main 01 — 1. Bradley Poor, Abilene; 2. Trevor Raney, Sherman; 3. James McCreery;; 4. Colin Cloud, Abilene;
5. J.P. Vasquez JR., Lubbock; 6. Mitchell Wachsmann, West; 7. Johnny Brazell, Abilene; 8. Austin Moreland,
Sweetwater; 9. George Egbert III, Salado; 10. Kyle Wisdom, Abilene; 11. Koty Kowalewski, Panhandle.
B-Main 02 — 1. David Sanford, Abilene; 2. Tyler Bragg, Springtown; 3. Matt Mueller, Stamford; 4. Terry Owen,
Merkel; 5. Justin Nabors, Kemp; 6. Scot Raney, Sherman; 7. Aaron Patterson, Yukon, Okla.; 8. Tommy Hensley,
Bedford, Iowa; 9. Calin Roys, Yukon, Okla.; 10. Braedyn Kowalewski, Panhandle.
IMCA Stock Cars
A-Main 01 — 1. Dean Abbey, Roanoke; 2. Angel Munoz, Lamar, Colo.; 3. P. Egbert, Copperas Cove; 4. Jason
Rogers, Selden, Kan.; 5. Kirk Martin, Weatherford; 6. Westin Abbey, Comanche; 7. Abe Huls, Carthage, Ill.; 8. GW
Egbert IV, Belton; 9. Cayden Carter, Oskaloosa, Iowa; 10. Brendon LaBatte, Weyburn, SK; 11. Dean Cornelius,
New Prague, Minn.; 12. Mark Adams, Fort Worth; 13. Jason Adcock, San Angelo; 14. Dillon Smith, Hewitt; 15.
Brad Derry, Bedford, Iowa; 16. Damon Hammond, Burleson; 17. Duain Pritchett, Combine; 18. Kenny Merrit,
Lorena; 19. Elijah Zevenberger, Ocheyedan, Iowa; 20. Aaron Corley, Meadow; 21. Cody Kays, Hobbs, N.M.
B-Main 01 — 1. Damon Hammond, Burleson; 2. Duain Pritchett, Combine; 3. Abe Huls, Carthage, Ill.; 4. Dennis
Bissonnette, Stephenville; 5. Billy Wade, San Angelo; 6. Jason Schoenberger, Russell, Kan.; 7. Jed Williams,
Shickley, Neb.; 8. Jody York, Lubbock; 9. Clint Pelzel, Miles; 10. Ryan Sanford, Hawley; 11. J.D. Davis,
Sweetwater; 12. Chris Florio, Copperas Cove; 13. Doug Kennemer, Boyd; 14. Kevin Rogers, Mesquite; 15. Colby
Deming, Hobbs, N.M; 16. William McNeely, Hamlin.
B-Main 02 — 1. Elijah Zevenberger, Ocheyedan, Iowa; 2. Dillon Smith, Hewitt; 3. Mark Adams, Fort Worth; 4.
Shelby Williams, Bonham; 5. Bryan Schutte, Wayne, Okla.; 6. Zach Spillman, Marble Falls; 7. Lewis Blackwood,
Troy; 8. Joey Giles, Abilene; 9. Justin Wierenger;; 10. Craig Moss;; 11. Vernon (Buck) Owens, Leander; 12. Jason
Purvis, Boone, Iowa; 13. William Gould, Calera, Okla.; 14. Tyler Muirhead, Mabank; 15. Kyle Falck, Decorah,
B-Main 03 — 1. Westin Abbey, Comanche; 2. Cayden Carter, Oskaloosa, Iowa; 3. Brad Derry, Bedford, Iowa; 4.
Cary White, Lamesa; 5. Dustin White, Lamesa; 6. A.J. Daucer, Red Rock; 7. Bryce Pritchett, Combine; 8. Ronnie
Christopher, Forney; 9. Cody Clark, Yorktown, Iowa; 10. April Phillips, Abilene; 11. Charles Brown, Tuscola; 12.
Billy Briley lll, Midland; 13. Bill Poindexter, Clyde; 14. Frank Hendershot, Mc Alester, Okla..
Street Stocks
A-Main 01 — 1. Trace Faulks, Abilene; 2. Russell Jordan, Abilene; 3. Leah Brown, Gouldbusk; 4. Kenneth Sikes,
Clyde; 5. Delmar Slone, Christoval; 6. Jaycee Ritchie, Abilene; 7. Josh Abels, Abilene; 8. Robert Barnett,

5,877 people reached